Minyatür Meyveler ve Faydaları

Minyatür Meyveler ve Faydaları

Sen de kimsin minnoş: Kumkuat nedir?

Görür görmez anlayacağınız gibi kumkuat, turunçgiller ailesinin bir üyesi. Halk arasında kamkat, kumkat, süs mandalinası, hatta altın portakal gibi isimlerle anılan meyve, kabuğuyla yenmesiyle diğer turunçgillerden ayrılıyor.

Mandalinadan bile küçük, ufacık bir meyve olan kumkuat, hafif limonu andıran şekli, olgunlaşınca iyice portakala benzeyen rengi ve ekşimtrak tadıyla tam bir turunçgil olduğunu dört bir koldan haykırmayı da ihmal etmiyor ama. Yalnız eklemeden olmaz, kumkuatın birçok çeşidi var, bu nedenle evinizdeki kumkuatla diğer gördüğünüz kumkuatlar arasında şekil farklılıkları olabilir, endişelenmeyin.

Dünyada en çok Doğu Asya ve Çin'de yetiştirilen bu minnoşa ülkemizdeyse en çok, Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde ve Rize'de rastlanıyor. En güzel yanı ise evde yetiştirilebiliyor olması bizce. En doğalından bir saksının içinde kendi meyvenizi kendiniz yetiştiriyorsunuz, düşünsenize. Mis.

Küçücük bir meyve ne işe yarar ki dersen: Kumkuatın faydaları

• Her turunçgil gibi o da nefis bir C vitamini deposu, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

• C vitamininden aldığı güç sayesinde gelişen antioksidan özelliği, bizi hastalıklardan koruma konusunda da çok yardımcı oluyor.

• Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olarak mide bulantısı, iştahsızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarıyla baş ediyor.

• Sindirim sistemindeki bu etkisi idrar söktürücü olarak yardımcı olmasını da sağlıyor.

• Küçücük cüssesiyle içinde yüksek oranlarda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunduran kumkuat, bu vitaminlerle sinir sistemimizi güçlendirmede destek oluyor.

• Sinir sistemi düzenli ve sağlıklı çalıştığı için de bu minnoş, stres kaynaklı baş ağrısı ve uykusuzluk gibi sorunları ortadan kaldırıyor.

• Kolesterolü yüksek olanların yardımına koşan kumkuat, yüksek kolesterolü düşürerek kolesterol dengesi sağlıyor.

• Aynı etkiyi tansiyon üzerinde de gösteren meyve, yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara çare oluyor.

• İnanması güç olsa da içinde kalsiyum bulunduğundan, diş ve kemik sağlığı konusunda da destek vermekten geri durmuyor.

• Antiseptik özellikler gösterebilen bu meyve mikropları öldürebildiğinden küçük çaplı besin zehirlenmeleri ya da böcek ısırmaları konusunda da iyileşme sürecine katkıda bulunuyor.

Küçük bir not: Eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa kumkuatın bu faydalarından yararlanmak için aceleci davranmayın, öncesinde mutlaka doktorunuza başvurun.


Cucamelon Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

İştah açıcı bir meyvedir.Bu sebepten iştahlıksız yaşayan çocuklarınıza rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Sindirimi kolaylaştırır.Ve hazımsızlığa iyi gelir.

Kalori ve yağ oranı düşüktür.

Basit şeker ve lif içermediğinden dolayı diyet listelerine eklenebilir.

Antioksidan seviyesi  yüksektir.

Bu özelliğiyle kanı temizler ve toksinlerden arındırır.

Kalp krizi ve felç riskini azaltabilir ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

Mucize Meyve Kamkatın Faydaları


 Ülkemizde çok bilinmeyen ama tam bir şifa kaynağı olan kamkat nedir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Dünya halkları arasında da "kumquat ya da komquot" adlarıyla anılan meyveye "altın portakal" diyenler de var. Doğu Asya ve Çin'de doğal olarak yayılış gösteren çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot ve limon gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir.

Biçimi tıpkı limona, rengi ise portakala benzer. Ama limon ve portakalın kabuğunu soyarak yersiniz; kamkatın kabuğunu soymanıza gerek yoktur.

Kokusu bergamotu andırır ve elinizde tuttuğunuz kamkatın kokusu uzun süre gitmiyor. Ayrıca tadı da çok tatlıdır.

Kamkatın faydaları

- C vitamini bakımından zengin olan Kamkat, kabuğu ile beraber yenildiğinde vücuda güç verir.

- İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.

İdrar söktürücüdür.

- Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır.

Soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikâyetlerini azaltır. Mikrop öldürücüdür. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında faydalıdır.

- Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir, ateşi ve tansiyonu düşürür. Mide bulantısını ve baş dönmesini giderir. Kansızlığa karşı etkilidir.

Diş ve diş etlerini kuvvetlendirir ve dişleri beyazlatır. Sivilceleri ve nasırı azaltır.

- A, B1, B2, B3 ve kalsiyum da ihtiva eden kamkat, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Kamkat nasıl kullanılır

Kamkat, çiğ olarak tüketilebildiği gibi, reçel, marmelat, meyve suyu, şekerleme, kek, pasta yapımında da kullanılıyor. Çin lokantalarında yemeğin sonunda yenen bir tatlı çeşididir aynı zamanda.

Kamkat C vitamini yönünden çok zengin bir bitki. 100 gramında 151 miligram C vitamini var. Kas ve doku oluşumu için gerekli olan bu vitamin diğer mineral ve vitaminlerin daha iyi kullanılmasına da yardım ediyor. C vitaminine günlük gereksinimiz ise 30 miligram. Yani günlük 20 gram kamkat, günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılıyor.