Hastalıkların Bitkiler İle Tedavisi

Hastalıkların Bitkiler İle Tedavisi

APSE(İLTİHAP)

Vücuda giren mikroplar sonucunda içi cerahatli şişliklerdir.Bu konuda dıştan uygulanan bazı etkili bitkiler:Soğan,sarımsak,lahana,dulavrat otu,papatya,hodan,rezene,su teresi,hatmi,şalgam.Özellikle soğan ve ısıtılmış lahana yaprağı apseyi toplayıp patlatır ve cerahatin dışarı atılmasını sağlar.

ADALE ROMATİZMASI

Adalelerde oluşan romatizmal belirtilerdir.Rahatlamak için dıştan sürülen,içilen ve yenen bitkiler:Lavanta,limon,,ayrıkotu,kereviz,meyan kökü,söğüt yaprağı,zencefil,zeytin(yağı).

ADET DÜZENLEYİCİ

Düzenli adet görülmemesi ve gecikme hallerinde,daha çok bitki karışımıyla vajinal banyo(yıkama) ve gıda olarak önerilmektedir:Civanperçemi,pelin,papatya,sarımsak,soğan,mercanköşk,ayrıkotu,oğulotu,ısırgan otu,biberiye,maydonoz,adaçayı,kekik,eğrelti otu,gül suyu.Aşırı kanamalarda:Adaçayı,sarımsak,dulavrat otu,akdiken,kırlangıç otu,papatya,gelincik,servi ağacı.

ALBÜMİN(ÖDEM)

Vücutta normalden fazla su toplanmasıdır.Kan temizleyen bütün idrar sökücüler bu konuda kullanılabilir.Önde gelen bitkiler:Soğan,sarımsak,kereviz,lahana,ceviz,katırtırnağı,susam,sarı sabırlık(Aloe vera).

ALERJİ

Vücudun hava,gıda veya psikolojik etkilenme sonucunda tepki vermesi halidir.Eğer alerjik durum çevredeki madde ilişkisinden meydana gelmiyorsa adı geçen zararsız bitkiler denenebilir:Siyah turp,kuşburnu,fesleğen,meyan.

ANJİN

Soğuk algınlığı sonunda solunum yollarında beliren rahatsızlıklardır.Giderici ve göğüs yumuşatıcı bitkiler:Fesleğen,akdiken,meşe,hatmi,gelincik,ebegümeci,Cezayir menekşesi,ısırgan,böğürtlen,adaçayı,ceviz,çilek,dağlama,frenk üzümü,hatmi.

ASTIM

Çeşitli nedenlerle nefes alıp vermekte zorlanma durumudur.Birçok nedenden olabiliyor.Alerjik durumlar dahil akciğerdeki küçük hava borularının daralması sonucunda doğuştan veya sonra ortaya çıkan spazm durumlarında yeşil anason,sarımsak,papatya,melek otu,şevketibostan,kırlangıç otu,okaliptüs,gelincik,lavanta,biberiye,adaçayı,nane,mercanköşk,turp,yer sarmaşığı kullanılabilir.

ATEŞLENME

Soğuk algınlığı ve vücuttaki bazı organların rahatsızlığı nedeniyle normal vücut ısısının yükselmesi sonucunda ortaya çıkar.Hekim kontrolünün ardından gripal bir durumda veye benzeri ateşlenmelerde antibiyotik nitelikli bitkiler kullanılabilir.Civanperçemi,sarımsak,soğan,pelin,enginar,kereviz,yabani mersin,adaçayı,kekik,biberiye gibi bu konuda etkileyici birçok bitki vardır.

BAĞIŞIKLIK ARTIRICILAR

B,C,D,E vitamini ve diğer mineraller açısından zengin olan ve vücutta meydana gelecek hastalıklara karşı koyan en etkili bitkilerden bazıları:Kivi,brokoli,yeşil çay,kuşburnu,sarımsak,sater,üzüm,elma,armut,nar,portakal,mandalina,çilek,balkabağı,havuç,domates,bezelye,meşe mantarı(ayrıca bal,arı sütü,polen,ekinezya,gingseng).

BELLEK GÜÇLENDİRİCİLER

Stres,aşırı çalışma ve pskolojik nedenlerin ötesinde yaşlılık döneminde beyin hücreleri arası enerji aktarımında bozulma,aksama olduğunda,bu durum sadece beslenmeyle ilgili olmasa da,bazı bitkilerin bellek güçlendirici rolü vardır.Bunlar buğday,ceviz,üzüm,biberiye,adaçayı,cezayir menekşesi,kırmızı biber,soğan,karanfil,ahududu,kereviz olarak sıralanabilir.

BEYİN KANAMASI

Kanı organdan çeken,emen bitkiler doktor müdahalesine kadar kullanılabilir:Akdiken,yabani turp,sarımsak,kızıl kantaron,mercanköşk,ısırgan otu.

BÖBREĞE İYİ GELEN BİTKİLER

Genelinde temizleyici,idrar sökücü bitkilerin tümü bu işlevi görür.En etkilileri:Adaçayı,dulavrat otu,maydonoz,ballıbaba,ayrıkotu,andız otu,biberiye,lavanta,meyan,mürver,turp,karahindiba,kereviz,pırasa,domates,armut,üzüm,karpuz,kavun,elma,ahlat.

BRONŞİT

Göğüs yumuşatıcı bitkiler etkilidir:Yeşil anason,sarımsak,sığır kuyruğu,hodan,kekik,adaçayı,ıhlamur,okaliptüs,lahana,gelincik,fesleğen,melekotu.

ÇARPINTI

Birçok nedeni vardır.Taşikardi türü olanlar,kalbin bir süreliğine hızlı atmasıdır.Çoğunlukla fiziksel ,duygusal stresten kaynaklanan durumlardır.Buna iyi gelen bitkiler:Çarkıfelek,alıç,ahlat çiçeği,oğul otu,anason,karabaş otu,biberiye,melisa,kedi otu,nane,lavanta.

DAMAR SERTLİĞİ

Bu konuda kan temizleyici bitkiler etkilidir.Kekik,ardıç,civanperçemi,papatya,karabaş otu,rezene,anason,ayrıkotu,enginar yaprağı,kara hindiba,kırlangıç otu,mercanköşk,yaban gülü,kekik,kocayemiş,pırasa,sarımsak,üzüm,erik,yenibahar,elma,nohut,zeytin yaprağı,havuç,fasulye.

DEPRESYON

Sarı kantaron,çarkıfelek,(Passiflora incarnata),buğday,ardıç,ceviz,Meryemana dikeni,oğulotu,yeşil çay.

CİLT

Kan temizleyici bitkiler etkilidir.Papatya,melek otu,akdiken,enginar,lahana,soğan,kırlangıç otu,tere otu,çilek,soğan,şalgam,ısırgan otu,adaçayı,oğulotu,hatmi,karahindiba,lavanta,gül.

İDRAR YOLLARI İLTİHABI

Bayırturpu,adasoğanı,çilek,yaban mersini,sarımsak,soğan,ayrık otu,hardal,fesleğen,kocayemiş,menengiç,atkuyruğu,maydanoz,mürdümlük,arpa,pazı.

KALP DESTEKLEYİCİLER

Civanperçemi,yeşil anason,sarımsak,hodan,akdiken,rezene,oğulotu,soğan,yabani turp,ahlat çiçeği,biberiye,kekik,adaçayı,kırlangıç otu,kuşkonmaz,alıç,ceviz,fındık,ayçiçeği,çamfıstığı,domates,enginar,kayısı,muz,soya fasulyesi,üzüm,lahana,bezelye,kenger.

KANSIZLIK

Ceviz,badem,fındık,çilek,kayısı,bezelye,böğürtlen,ahududu,börülce,havuç,mercimek,pancar,üzüm,kayısı,mürdüm eriği,patlıcan,roka,tere.

SELÜLİT

Bütün idrar sökücü ve kan temizleyici bitkiler faydalıdır.Önde gelenleri:Kırlangıç otu,kayın,ayrıkotu,katırtırnağı,yer sarmaşığı,adaçayı,kekik,süpürgeotu.

ŞİŞMANLIK

Bence ilacı aşık olmaktır.O nefis yiyeceklere aşırı düşkünlüğümüzü önlüyor.Kan temizleyici ve idrar sökücü bitkilerin hepsi yararlıdır.Bunlardan bazıları:Kayın ağacı,papatya,karahindiba,biberiye,adaçayı,kekik.zencefil,elma,ebegümeci,limon(yağı),mısır,enginar,yabani erik.

ÜLSER

Pelin,civanperçemi,lahana,ısırgan otu,adaçayı,soğan,sarımsak,armut,ceviz,ebegümeci,kantaron,kudret narı,keten,sığla,papatya,yavşan otu,patates,şalgam.

VARİS

Civanperçemi,ballıbaba,devedikeni,sarımsak,karahindiba,nane,biberiye,gül,servi ağacı,katırtırnağı,menekşe.

YANIK

Ağrı kesici,antibiyotik etkisi olan bitkiler:Badem,kudret narı,zeytin(yağı),sığır kuyruğu,dulavrat otu,lahana,ısırgan otu,yabangülü,eğreltiotu.

YILAN ISIRMALARI

Hekimin olmadığı acil durumlarda serum tedavisine yardımcı olması amacıyla ilk müdahale için:Lavanta çiçeği,dulavrat otu ve kekik(bunlardan biri yara kanatılarak üstüne konur).

YAŞLANMA

Baş ilacı doğada yaşamak,doğal gıdalarla beslenmek,sade bir yaşam ve mümkünse maddi kaygılardan uzak durmaktır.Tabii ki,hırslardan da arınmak gerekir.Hücre yenileyici bitkiler:Avokado,domates,lahana,patates,patlıcan,zeytin(yağı),elma,yulaf ezmesi,ahududu,böğürtlen,enginar,muz doğadan toplanmış bitki çayı ve mevsimine göre her gün iki bardak sıkılmış meyve suyu.

KADIN HASTALIKLARI

Biberiye,adaçayı,çörekotu,Çin melek otu adet rahatsızlıklarında kullanılırken,ayrıca biberiye jinekolojik enfeksiyonlarda ve karaciğer yetmezliklerinde yararlı olur.Hayıt ve çörek otu adet sökücüdür.Çin melek otu ise hormonal ve üreme organı rahatsızlıklarında kullanılır.

CİLT İÇİN ÖNERİLEN BİTKİLER

Portakal,lavanta,çam,zencefil,mandalina,sandal ağacı,ardıç,bergamot,sedir ağacı,tarçın,anason,limon,ıtır,üzümçekirdeği,,adaçayı,rezene,nane,mercanköşk,pelin,melisa,papatya,kantaron,hatmi,gül,sinameki,ceviz yaprağı,salatalık ve mürver.