Bitkilerin Dünyası


Acı düvelek - Ecballium elaterium= Ülkemizin her yöresinde yetişir.Kışa girerken meyveleri olgunlaştığında özsuyu çıkarılarak tedavide kullanılır. İştah açıcı,tansiyon düşürücü,kabızlık giderici,kusturucudur.Zehirli olduğundan doktora danışarak kullanılmalıdır.Acı yavşan – Teucrium polium=  Toprak üstü kısımları kaynar suya daldırma seklinde  günde bir bardak içildiğinde mide ağrısı giderici,iştah açıcı,ateş düşürücü ve hemoroit iyi iyileştiricidir.


Adaçayı – Salvia officinalis= Şekeri düşürür, sinir sistemini düzenler,gece terlemelerini  durdurur.Antiseptik olduğundan mikrop öldürücüdür.Derinin sağlığını korur,kadınlarda aşırı kanamaları düzenler.Dölyatağını  sağlıklı kılar.Gut,romatizma,migren ve ödemlerde iyileştiricidir.Diş etlerine yararlıdır(günde üç kez gargara).Grip için önerilen çay türündeki  terkip adaçayı,kekik,lavanta,sarımsak karışımı şeklindedir.Çay şeklinde ve genellikle haşlanmadan,kaynatılan suya daldırma şeklinde kullanılır.İçine bir dilim limon ve bir kaşık bal katarak içilmesi daha yararlıdır.Yağlı bir bitki olduğundan  günde iki bardak en uygun ölçüdür.Tansiyonu olanlar daha fazla dikkat etmelidir.


Adamotu – Mandragora autumnalis= Çok eski tarihlerden beri bilinen bir bitkidir.Kökleri cinsel gücü ve doğurganlığı artırıcı olarak bilinir.Sonbaharda kökleri sökülüp kurutulur,toz haline getirilir,10 gramı 1 litre suda kaynatılarak çay gibi günde iki bardak içilebilir.Ayrıca,yatıştırıcı ve ağrı kesicidir.İlaç sanaayinde yararlanılan bir bitkidir.


Ada soğanı – Urginea maritima= Kalp hastalıklarında,vücutta biriken suyu dışarı atar.Güçlendirir.Zehirli  olduğundan  çok dikkat edilmesi  gereken bir bitkidir.Cinsel isteksizliği giderici ve yüz güzelleştirici olarak Sümerlerden beri  kullanılan bir bitkidir.


Ahlat – Pyrus amygdaliformis= Fosfor  ve  B vitamini içerdiğinden zihin yorgunluğunu  giderir.Meyveleri  kalbi  güçlendirir,kan akışını kolaylaştırır,damarları esnetir,sinirleri  gevşetir.Yaprakları,ham meyveleri  haşlanıp suyu içildiğinde ishal kesicidir.Ayrıca  vücuttatki  toksinleri dışarı atar.Romatizmal  ağrılara iyi geldiği söylenir.Meyveleri  çok  geç  olgunlaştığından,en  sağlıklı ve  garantili yöntem  meyvelerini  kurutup,kışın  hoşaf  yaparak  faydalanmaktır.


Ahududu – Rubus idaeus= Meyvesinin kan temizleyici,mikrop öldürücü  ve ishal giderici etkisi  vardır.Kurutulan  yapraklarından yapılan çay(1 litre suya 40 gram yaprak)  solunum  problemlerine ve mideye iyi gelir.Gargarası  boğaz iltihabına karşı etkilidir.Pansumanı  göz  çapaklanmasını önler.Gebe kadınların son üç ayında düşük olmaması  için önerilen  bir bitkidir.


Akdiken – Rhamnus catharticus= Meyveleri  tazeyken  sıkılıp özsuyu  çıkarılarak şurubu  yapılırken , kurutulanlar  toz  haline getirilerek  suyla  karıştırılıp içilir.Meyveleri  ve  dal kabukları  halk  hekimliğinde  idrar sökücü,kabızlık  giderici olarak kullanılır.Meyveleri  dahil zehirli olduğundan çok  az miktarda kullanılabilir.Son tıbbi çalışmalarda meyvesinin  kanser  hücrelerini  küçülttüğü  gözlenmiştir.


Akasya – Acacia= Beyaz salkım türü ishal  durdurucu,yatıştırıcı  ve karaciğer kuvvetlendiricidir.Çiçek ve yaprakları kurutularak kullanılır.Suda kaynatılarak günde en  fazla yarım bardak içilmesi uygundur.


Alıç – Crataegus= Gonca çiçekleri,körpe yaprakları,meyveleri  kurutulur.Kullanılacağı  zaman  çay gibi kaynatılan suyundan  günde  iki  fincan içilebilir.Kalbi güçlendiren,damarları  genişleten  ve  ritmini düzenleyen  bir  özelliği vardır.Ayrıca  tansiyon  düşürücü,yatıştırıcı ve ishal kesicidir.


 Anason - Pinpinella  anisum=  Gerek yiyecek  ve içecek  sanayiinde gerekse tedavide,kurutulan meyvelerinden yararlanılmaktadır.Tedavi  edici  yönüyle  cok  yaygın olarak kullanılır.Gaz giderici,mideyi  rahatlatıcı, yatıştırıcı, balgam  sökücü  ve  annelerin  sütünü  artırıcıdır.Ayrıca  uyku  vericidir  ve  böbrek  taşlarının  düşürülmesinde  etkilidir.


Ardıç – Juniperus communis= Romatizma  ve  gut  rahatsızlıklarında ve kas ağrılarında etkilidir.Meyveleri  toz  haline  getirilerek  suda  kaynatılır.1 litre suya  20 gram meyve eritilerek  günde  3  fincan  içilebilir.Ayrıca, antiseptik  etkisi  olduğundan  ağız  kokusu  gidericidir.C vitamini  bakımından  zengin  olduğundan  meyve  tozuyla  ovulduğunda  diş  etlerini  kuvvetlendirir.Egzama  ve  selülüt  tedavisinde de  etkili  olduğu  belirtiliyor.


Ayrıkotu – Elymus repens= En  belirgin  özelliği  kanı  toksinlerden  temizlemesi , böbrek  ve  idrar kesesi  iltihabını iyileştirmesi  ve  romatizmal  rahatsızlıklarda kullanılmasıdır.Son  dönemlerde  prostata  karşı  da  etkili  olduğu  söyleniyor.Kurutulan  kök  ve  yaprakları  kaynatılıp  günde  üç  bardak  içilebilir.Aynı  zamanda  güç  verici  bir  toniktir.


Baldıran -  Conium maculatum= Hekim kontrolünde kullanmak kaydıyla, sakinleştirici ve ağrı kesicidir.Yazılı kaynaklarda  romatizma  ve  kansere  karşı  kullanıldığı belirtiliyor.


Ballıbaba – Lamium spp.= Kurutulup  suda  demlenerek  kullanıldığında  kalbi  güçlendirici, kan  temizleyici, ishal kesicidir.


Basur otu – Ranunculus  ficaria= Basur  memelerine  sürülen  merhemi  iyileştirici  özelliğe  sahiptir.Zehirli  olduğundan  içten  kullanılmaz.


Bayırturpu – Armoricia= Eski çağlardan beri  bilinen bayırturpu,eski  Yunan’da  afrodizyak  olarak  kullanılırmış.Rendelenen  beyaz  kökleri  dıştan  lapa  olarak kullanıldığında  cilt ve romatizma ağrısına iyi gelir.Bağışıklık  sistemini  kuvvetlendirir.


Biberiye – Rosmarinus officinalis= Gölgede  kurutulan  taze sürgünleri  çay şeklinde  demlenerek  içilir.Hazım sorunlarına,  kansızlığa, yaralara, romatizmaya, cilt kırışıklarına, saç  bakımına, depresyona  iyi  gelen  biberiyeden  içerek  ve  dıştan  kullanarak  faydalanılır.Damar  sertliğine  ve  zihin  yorgunluğuna  karşı  etkilidir, tansiyon  düşürücüdür.En  etkili  olduğu  sorun  migrendir. Suda demlenen  biberiye  suyu  günde  üç  kez  bir fincan içilerek tedavi  olunabilir.


Boyacı katırtırnağı – Genista tinctoria= Boya  yapımında  kullanılır.Çiçeklerinden  sarı  ve  yeşil  renk  elde  edilir.


Boynuzlu  gelincik – Glaucium flawum= Çiçekli  dal  ve  yaprakları  yatıştırıcı  ve  uyku  vericidir.Yapraklarından  elde  edilen  ekstre  böcek  kovucu  olarak  kullanılır.


Bozot – Marrubium vulgare= Çiçekleri kurutulup baharat olarak kullanılır.Koku verici olarak şerbet,şurup ve şekerlemelere,reçellere,biraraya katılır.Eski toplumlarda panzehir olarak başvurulan,öksürük,solunum yolları  rahatsızlıklarında rahatsızlıklarında kullanılan bir bitkidir.Kuru bitkisi kaynamış suda demlenir.Günde  iki  veya üç fincan içilir.


Böğürtlen – Rubus fruticosus= İlkbahar döneminde toplanan ve kurutulan yeşil kırmızı meyveleri,çiçek tomurcukları,yeni sürgün yaprakları,kökleri kullanılır.Demleme ve kaynatma suretiyle 1 litre suya bir avuç böğürtlen karışımı katılır.Çok faydalı olduğundan her daim,günde üç fincan içilebilir.

Şurubu göğüs ve solunum şikayetlerinde kullanılır.Ham meyveleri ishali keser,dizanteriyi tedavi eder.Olgun meyveleri  peklik yapar.Bundan dolayı, küçük çocuklara yedirirken dikkat etmek gerekir.Gevşeyen bağırsak,dölyatağı sarkmalarına karşı etkilidir.Diş etlerini sıkıştırır.Kanamaları  durdurur.Diş iltihaplarını iyileştirir,yapraklarından yapılan şurup kanı temizler.Ayrıca tansiyon düzenleyicidir.Vajina sarkmaları,iltihaplanmalarında (akıntı) dıştan kompres yapılır.Amerikan yerlileri  dizanteri ve ishal için böğürtlenden çok yararlanmıştır.


Civanperçemi – Achillea= Cilt hastalıklarında ve yaralarda iyileştirici gücü olduğu çok eski yıllardan beri kabul görüyor.Tedavide dal,yaprak ve çiçekleri kullanılan bitki,yol kenarlarında,kuru topraklarda yetişir.Çiçek ve yaprakları kaynatılarak suyu içilir,merhem ve losyonu dıştan sürüldüğü gibi,banyo ve lavmanlarda kullanılır.Ayrıca kan durdurucudur.Suyu tonik olarak içildiğinde mide,bağırsak gazlarını giderici ve iştah açıcıdır.Suyuyla dıştan basura(hemoroit) pansuman yapılır.Grip ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.Mikrop öldürücü ve kan durdurucudur.Karın ağrısı otu diye bilinir.Daima dıştan kullanılması tercih edilmelidir.


Çakal eriği – Prunus spinosa= İshali önler,romatizmal durumlarda kullanılır.Bağırsak parazitlerine karşı etkilidir.Yaprak ve çiçekler kurutulur.1litre suya bir avuç konup demleme veya kaynatmayla elde edilen sudan günde üç fincan içilebilir.


Çakşır otu – Ferula elacochytris= Kökü toz haline getirilip balla karıştırılarak cinsel gücü artırıcı olarak kullanılmaktadır.


Çam(fıstık çamı) – Pinus pinea= Güç veren bir besin olup,afrodizyak özelliğe sahiptir.


Çarkıfelek çiçeği – Passiflora edulis= Zararlı bir madde içermediğinden toprak üstü kısımları ve özellikle yaprakları çay şeklinde demlenerek içildiğinde sakinleştirici,uyku verici,sinir sistemini tedavi edici ve tansiyon düşürücüdür.Bitkinin bazı türleri bu özelliklerinden dolayı ilaç sayiinde kullanılıyor.


Çiğdem – Crocus= Zehirli olmayan türlerin yumru(soğan) ve tohumları idrar söktürücü,kabızlık giderici,gut ağrılarını dindirici olup besleyicidir.


Çiriş otu – Asphodelus aestivus Eremurus spectabilis= Uludağda sarı çiçeklisi dahil,kökü kurutulup toz haline getirildikten sonra yapıştırıcı madde elde etmek için kullanılır.Datça’da Asphodelus aestivus türü vardır.Datça’daki cinsi yenmese de,kökü kaynatılmak suretiyle idrar sökücü olduğunu,kökü ezilip suyu çıkarıldığı takdirde basur memelerine ve saç kırana iyi geldiğini ,ayrıca uyuz ve frengiye,adet düzensizliğine ve akıntıya çare olduğu biliniyor.


Çitlenbik(yabani) – australis= Yaprak ve tohumları mide ağrısı,ishal ve böbrek yollarının açılmasında,yapraklarının suyu mayasıl,nasır ve yanıklarda kullanılır.Yaprakları ayak terlemesinde etkilidir.


Çörek otu – Nigella sativa= Modern tıpta çörek otu,saç dökülmesine ve kepeğe  karşı  kullanıldığı gibi,yağı kolesterol  düşürücüdür.Karın ağrısı ve diğer hastalık hallerinde kullanıldığı biliniyor.Bir hadiste,ağızda çiğnenip üzerine bal şerbeti içildiğinde,karın ağrılarında etkili olduğu belirtilmiştir.Daha pratiği,çörek otunun siyah tohumlarının balla karıştırılıp macun haline getirilmesi  ve yemeğin ardından bir kaşık içilmesidir.Bazı bitki kitaplarında hamilelikte kullanılmaması öneriliyor.


Dağ çayı – Sideritis – Stachys= Taze olarak ve kurutulduktan sonra çay gibi demlenerek içilir.Bitkinin yetiştiği yerde halk grip ve soğuk algınlığında çay şeklinde bolca demleyerek tüketir.Çok faydalı bir bitki olduğuna inanılır.


Dağ marulu – Hyoseris radiata= Süt artırıcı,bal verici olan bitki aynı zamanda idrar sökücüdür.


Dağlama(krizantem) – Chrysanthemum coronarium= Kalsiyum,fosfor,demir ve C vitamini bakımından zengin olan bir bitkidir.


Defne – Laurus nobilis= Yazın yaprakları ve sonbaharda siyah meyveleri  toplanıp kurutulur.Yaprakları et,tavuk ve balıkta koku alıcı ve lezzet katıcı olurken; meyvesi, çekirdeği  ve  yaprağından  elde edilen yağ cilt tedavisinde,kepek  önleyici  ve  kas gevşetici,mikrop öldürücü olarak kullanılır.Yaraları iyileştirici yönünün  yanında sabun,şampuan,krem ve parfüm sektöründe kullanılır.


Deniz börülcesi – Salicornia europaea= İştah artırıcı,güç katıcı ve idrar yollarını açıcı etkisi var.


Deniz teresi – Crithmum maritimum= Hormon bozukluklarına,güçsüzlüğe karşı  etkilidir.Diyabetik özelliği yanında iştah açıcıdır.


Dereotu – Anethum graveolens=  Fosfor,demir,kalsiyum,A ve C vitamini  bakımından zengindir.Tarih boyunca  kullanılan dereotu kan damarlarını açar,kan dolaşımını kolaylaştırır.Gaz sökücü,ağız kokusu ve hıçkırık gidericidir.Gebelik döneminde süt artırıcı olarak bilinir.


Dulavrat otu – Arctium lappa= Kaynatılıp suyu içilir.Gut hastalığına karşı etkili olan bitki kabızlık giderici ve kan temizleyicidir.Yaprak lapası ve suyu çıbanlara,yaralara,egzamaya,mantara,romatizmal ağrılara dıştan uygulanır.Köksaplarının suyu kepek ve saç dökülmesine karşı etkilidir.1 litre suda bir avuç kök ve taze yaprak demlenir.Günde iki üç fincan içilebilir.Ayrıca yarım litre rom içine taze kök ezmesi,bir avuç ısırgan kökü konmak suretiyle saç diplerine masaj yapılır.


Dağ reyhanı - Ziziphora spp.= Kalp ve damar hastalıklarında düzenleyici rol oynar.Yüksek tansiyonu düşürür.Ayrıca idrar sökücü,gaz giderici,bağırsak kurdu düşürücü ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen bir bitki türüdür.Galen çayı bu bitkinin ürünüdür.


Eşek dikeni - Carduus acanthoides - Onopordum tauricum= Tohumları deve dikeni adı verilerek aktarlarda karaciğer hastalıklarını iyileştirici olarak satılır.Bu tür dikenli bitkilerin en etkin özelliği kan temizleyici olmasıdır.


Ebegümeci - Malva sylvestris= Yazın toplanan yaprak ve çiçekleri gölgede kurutulur.Demleme,kaynatma yoluyla elde edilen suyu dışarıdan kullanılır.Yara ve çıbanlara yapraklarından elde edilen lapa tatbik edilir.Solunum zorluklarında suyu gargara olarak kullanılır.


Fesleğen - Ociumum basilicum= Sindirim,boğaz problemleri,uykusuzluk ve migren için yararlı bir bitkidir.


Frenk inciri - Opuntia ficus-indica= Kendine has tadı olan meyvesi birçok minerali barındırır.Bağırsakları yumuşatan etkisi yanında kanlı ishal ve dizanteriyi iyileştirici özelliği vardır.


Frenk üzümü - Ribes nigrum= C vitamini açısından çok zengindir.Sağlık açısından bir çok yararı varsa da en önemli özelliği,idrar sökücü ve peklik giderici olmasıdır.Ayrıca boğaz,sindirim bozuklukları,migren,romatizma ve diş eti problemlerine karşı etkilidir.Yaprak ve çiçekleri gölgede kurutulur veya taze yaprakları demleme şeklinde kullanılır.Günde iki fincan içilebilir.Migren için kaynatma şeklinde olması gerekiyor.En uygun ölçü,1 litre suya iki avuç kurutulmuş çiçek ve yaprak konmasıdır.


Gelincik - Papaver rhoeas= İçeriği çoğu kimse tarafından bilinmese de,en meşhur tarafı egzotik gelincik şurubudur.Çiçeklerini döktüğünde yaprak ve kapsülleri kurutulup hava almayan bir kavonozda muhafaza edilir.Göğüs ve bronş rahatsızlıklarında kaynatılarak veya demleme suretiyle çayı içilir.Zararsız uyuşturucu özelliği olup rahatlatıcı ve uyku vericidir.


Gül - Rosa gallica - Rosa alba= Rosa gallicia türünün goncaları(taç yaprakları) güneşi görüp çiyi kalkınca toplanıp gölgelik açık bir alanda kurutulur ve kullanılmak üzere kavonozlarda muhafaza edilir.Bir avuç gül çiçeği 1 litre suda demleme suretiyle,bazı rahatsızlıklarda kullanılr.Eklem iltihapları,romatizma,artritte yabani gül en faydalısıdır.Lizotin olarak satılan ilacın hammaddesidir.Boğaz hastalıklarında gargara yapılır.İshal,dizanteri türü hastalıklarda,antibiyotiklerin kullanımı sonunda bozulan bağırsak sistemini düzeltmek için çay gibi demlenip kürü yapılır.Birde öksürük,bronşit vakalarında kullanılan ilacın hammaddesidir.Akciğeri güçlendirici olarak çok etkilidir(yaşlılarda ve nekahet dönemi geçirmiş hastalarda).Akıntılı göz hastalıklarında,nezlesinde,kanlanmada taç yaprakları demlenmek suretiyle,gözlere dıştan gül suyu banyosu yapılır.Saf yağı cilde güzellik verir.Cilt bakımı,yüz temizleme ve kırışıklıkların yok edilmesinde çok etkilidir.


Gülhatmi - Althaea officinalis= Birçok kaynak kitapta;kök,çiçek ve yaprakları demlenerek çay olarak içildiğinde kalp kuvvetlendirici,öksürük giderici,uyku verici,bağırsakları yumuşatıcı,idrar sökücü olarak öneriliyor.


Günlük - Liquidambar orentalis= Gövdeleri iki üç yılda bir çizilir.Balzamı bıçakla kazınarak alınır.Suda kaynatılınca ayrışan balzam dibe çöker.Kabukları tütsü olarak,balzam yağı parfümlerde ve yaraların temizlenmesinde kullanılır.


Güzelavrat otu - Atropa belladonna= Latince adından da anlaşıldığı gibi eski çağlardan beri hanımlar boya maddesi ve güzelleştirici bitki olarak yararlandığından,güzel kadın(Belladonna) olarak anılmaktadır.Çiçekleri toplanan bitkinin,tohumları ve kökü yaz başında sökülür.Sağlıkta kullanımı yaygın olmakla beraber doz aşımında zehirleyici olduğundan hekim kontrolünde kullanılmalıdır.Başlıca özellikleri: Az dozda kullanıldığında tansiyon yükselticidir.Bağırsak spazmlarında gevşeticidir.Astımlı hastalarda nefes darlığını giderir.Gastrit ve ülserlerde spazm çözücüdür.Parkinson hastalığında titremeyi azaltır.Lapası dışarıdan kullanıldığında ağrı gidericidir. 


Hardal otu - Sinapis arvensis= İştah açıcı ve lezzet vericidir.Sağlık açısından en etkili yanı,söylenenin aksine mide dostu olması ve hertürlü romatizmal ve gripal rahatsızlıklara karşı önerilmesidir.


Hayıt - Vitex castus= Sağlık açısından başlıca özelliği,cinsel dürtüleri düşürücü ve sakinleştirici olmasıdır.Cinsel histeri anlarında kullanmakta yarar var.


Hindiba - Cichorium intybus= Başlıca özelliği karaciğer rahatsızlıklarında ve sarılığa karşı panzehir niteliğinde olmasıdır.Ayrıca romatizma ve cilt şikayetlerine karşı dıştan kullanılır.Taze ve kurutulmuş yapraklar ve çiçekleri demleme ve kaynatma sonunda (1 litre suya bir avuç) günde aç karna iki fincan içilebilir.Karaciğer,peklik,deri hastalıklarında ayak,el banyosu ve kompres yapılabilir.


Hodan - Borago officinalis= 1 Litre suya bir küçük avuç çiçek ve dalları konup demleme ve kaynatma yoluyla günde iki üç fincan içildiğinde melankoliye,akciğer zarı iltihabına,nezle ve bronşite çok yararı dokunur.Lapası yanıklara ve gutlu eklemlere konduğunda,iyi sonuç alınmaktadır.Ayrıca kıyılmış taze bitkide yanıklara uygulanır.


Ihlamur - Tilia europaea= Yazın toplanan salkım çiçekleri gölgede kurutulup çay gibi demlenerek içilir.Göğüs ağrısı,kronik uykusuzluk,spazm,öksürük,astım.migren,damar sertliği ve enfarktüs gibi rahatsızlıkları önler.Terleme yoluyla vücuttaki toksinleri atar.Losyon ve kompres şeklinde kullanıldığında;apse,iltihap hallerinde tedavi edicidir.Kür şeklinde sürekli kullanıldığında faydalı olur.


Isırgan - Urtica= Sağlık yönüyle değerlendirildiğinde,görüntüsünden beklenmeyen oldukça önemli iyileştirici özellikleri vardır.Tedavide taze veya kurutulmuş dalları,tohumları ve kökü kullanılmaktadır.

Bir diğer ısırgan cinsi olan Kara ısırgan(horehound - marrubium vulgare)= Bu türü öksürük ve soğuk algınlığında tedavi edicidir.Vücuttaki fazla suyu dışarı atar.Diğer türlerine gelince,prostat büyümesini önler.Adet düzenleyicidir,kanı durdurur.İshali keser.Romatizma,gut,astıma karşı etkilidir.Kanı temizler.Gargarayla ağız ve boğaz rahatsızlıklarını iyileştirir.Dıştan suyu kullanıldığında saç dökülmesi ve kepeğe karşı önleyicidir.1 litre suda bir avuç ısırgan yaprağı demlenip,günde iki kez birer bardak içilebildiği gibi,aynı şekilde ısırgan kökleri kaynatılıp içilir.Romatizma,gut ve siyatik ağrılarını gidermek için,demleme suyu dışarıdan sürülmek suretiylede kullanılır.Cinsel gücü artırıcı olarak kabul gören tohumları balla karıştırılarak her gün iki tatlı kaşığı yenir.                                                                              Not:Diyabetliler,kalp ve böbrekleri zayıf olanlar bu bitkiyi kullanmamalıdır.

Işgın - Rheum ribes= İştah açıcı olan bitkinin kökleri bağırsakları mülayim tutar.İshali ve kusmayı önler.


İğde (yabani) - Elaeagnus angustifolia= Pratikte pek kullanılmasa da, bazı kaynaklarda çiçek ve yapraklarının ateş düşürücü,idrar yollarını açıcı, meyvelerinin ise ishal giderici,mikropları öldürücü olduğu belirtiliyor.


Kantaron - Hypericum perforatum= Sarı kantaron(H.perforatum) bileşiminde seratonin olduğundan depresyon için kullanılandoğal bir bitkidir.Bu bitkinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği,sakinleştirici ve depresyon giderici olduğu bilimsel olarak kabul ediliyor.Ayrıca astım,ülser,romatizma,mafsal,adet sancıları,menopoz döneminde,yanık tedavilerinde iyileştiricidir.Özellikle çiçekleri demlemek suretiyle aç karnına içildiğinde,kalp ve damar sertliği ve böbrek hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.Buna kan şekerini düşürdüğünü de eklememiz gerekiyor.Çiçek ve yaprakları demleme şeklinde 4-8 hafta kullanılabilir.Kökü zeytinyağında bekletilerek yararlanılır.Gebelik dönemlerinde ve sonrasında ara verilmelidir.


Kırmızı kantoron - Erythraea centaurium= ateş düşürücü,iştah açıcı olup,demleme çay şeklinde yararlanılır.Yağı ise iltihap giderici,yara iyileştiricidir.Sivilce ve cilt lekelerinde olumlu etkisi olduğu görülmüştür.


Kara hindiba - Taraxacum officinale= Çiğ ve pişirilerek yenen bitki,birçok mineralin yanında A,B,C,D vitaminleri içerdiğinden çok yararlıdır.Gösterişsiz sarı çiçeğiyle yol kenarlarında,kırlarda bizi gözetlese de,çiçeksiz rozet yaprakları tercih edilmelidir.Karaciğer,pankreas,bağırsak ve safra kesesi yetersizliklerine karşı etkili olan bitki,tonik olarak yararlanıldığında kan temizleyici fonksiyonuyla öne çıkar.Vücuttaki fazla su ve tuzu dışarı atar.Ayrıca şeker ve kalp ritmini normale döndürür.Bir litre suya konan bir avuç hindiba kökü ıhlamur gibi demlenir;tülbentten geçirilen suyu,aç karnına günde iki üç bardak içilerek küre bir hafta devam edilir.


Karabaş otu - Lavandula stoechas= Ülser,mide ve göğüs ağrılarına,kalp rahatsızlıklarına ve kansere karşı etkili olan bitkidir.Ayrıca öksürük,bronşit,sinirsel baş ağrısına,uykusuzluğa iyi geldiği gibi dıştan yaralarda kullanıldığında mikrop öldürücüdür.Konak,kepek,alerji hallerinde,suda kaynatıp banyo yapılır.Çay şeklinde içildiğinde veya dalı çiğnendiğinde sigara bıraktırıcı özelliği vardır.


Karabiber - Piper nigrum= Sağlık açısından gaz giderici ve hazım kolaylaştırıcı olup,boğaz ağrılarında ve gripal rahatsızlıklarda iyileştirici fonksiyonu vardır.Kalp ve mide rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.


Karamuk - Berberis vulgaris= İştah açıcılğı yanında menopoz ve aybaşı rahatsızlıklarında kullanılır.Karaciğer ve varis şikayetlerini dindirir.


Karayemiş - Laurocerasus officinalis= Sağlık yönüyle değerlendirildiğinde,taş düşürücü,idrar sökücü,bulantı ve karın ağrısı dindirici olarak kullanılıyor.


Katırtırnağı - Spartium junceum= Çiçek ve yaprakları hafif zehirli olsa da az miktarda demlenip içildiğinde karaciğer sorunlarına ve romatizmal hastalıklara iyi gelir.Ancak hekim denetiminde tüketilmesi gerekiyor.


Kayın ağacı - Fagus spp.= Avrupa kayını tohumlarından elde edilen yağı gıda sektöründe,odunundan damıtılan suyu ve katranından elde edilen kreozot maddesi antiseptik olduğundan,deri hastalıklarında mikrop öldürücü olarak eski tarihlerden bu yana kullanılmaktadır.

Doğu kayını ise ateş düşürücü ve ishal giderici olarak halk hekimliğinde değerlendiriliyor.


Kebere - Capparis ovata= Kebere vitaminler,fosfor,demir,protein,tanen,selüloz,karbonhidrat,glikozitler gibi faydalı maddeler içerdiğinden,sağlığa katkısı büyüktür.Kurutulan çiçek,tomurcuk,meyvesi ve kök kabuğu,çoğu bitkide olduğu gibi,30 gramı 1 litre suda kaynatılır veya demleme suretiyle suyu elde edilir.Günde iki üç bardak içildiğinde,kanser tümörünü yok edici özelliği yanında cinsel gücü artırdığı ve kan bozukluklarına,romatizma,gut,basur gibi rahatsızlıklara karşı etkili olduğu bir çok kaynak kitapta belirtiliyor.


Keçiboynuzu(harnup) - Ceratonia siliqua= Bileşimi birçok faydalı madde içeren keçi boynuzu,demir ve doğal glikoz açısından çok zengindir.Afrodizyak özelliği vardır.Kuvvetli besleyici özelliği olan bal ve karadut pekmezi gibi keçi boynuzunun da kuvvetli besleyici özelliği vardır.Kışın hasta olmamak için kullanılabilecek bir gıdadır.


Kekik - Thymus vulgaris= Sindirim kolaylaştırıcı ve kan dolaşımını hızlandırıcıdır.Gripal enfeksiyonlara(bronşit,boğmaca) karşı etkilidir.Bedeni güçlendirdiği gibi mikropları kırıcı yönüyle doğal bir antibiyotiktir.Faydaları bununlada bitmiyor.Gaz sökücü,idrar artırıcı,yatıştırıcı ve zayıflatıcı özellikleri vardır.Ayrıca yüzdeki sivilceler muntazam olarak suyuyla temizlenirse pürüzsüz bir cilde kavuşulur.Bileşeminde uçucu yağ,tanen,acımsı madde bulunan bitkileri kullanırken ölçü olarak az miktarda olmasına dikkat edilmeli.Çay olarak tek başına veya diğer bitki karışımlarıyla birlikte içildiğinde kesinlikle kaynatılmamalı,demleme şeklinde faydalanılmalıdır.


Kırlangıç otu - Chelidonium majus= Taze özsuyu günde üç,dört kez siğillere,nasırlara sürülürken sağlam deriye taşırılmamalıdır.Ayrıca,romatizmal hastalıklara,kalp ve damar sertliğine,ülsere,sarılığa,astıma karşı etkili olup yatıştırıcıdır.


Kimyon - Cuminum cyminum= Parfümeride de yararlanılan kimyon,iştah açıcı,hazmı kolaylaştırıcı,gaz giderici ve cinsel gücü artırıcıdır.Hamileler,emzikli anneler ve küçük çocuklar kullanmamalıdır.


Kişkiş - Scandix pecten - veneris= Ağız kokusu gidericidir.


Kişniş - Coriandrum sativum= Sağlık açısından en çok bilinen yönü cinsel gücü artırıcı olması ve sakinleştirici özelliğidir.


Kocayemiş - Arbatus unedo= Bazı mineral,C vitamini ve az miktarda şeker içerir.Bu bitki ve diğer bir çok bitkinin sağlığa faydaları yaprakları ishal giderici,mikrop öldürücü olduğunu ve idrar yolları hastalıklarına iyi geldiği söylenir.


Kudret narı - Momordica charantia= Güneşte olgunlaşıp çatlayan meyveleri içten kullanılacaksa balla,dıştan kullanılacaksa halis zeytinyağına katılır ve iki hafta beklediltikden sonra kullanılır.Mide rahatsızlıklarıda ballı karışımı;yara,egzama,çıban ve yanıklara karşı ise zeytinyağlı karışımı kullanılır.Ayrıca kan şekerini kontrol eder,bağışıklığı güçlendirir.Çekirdekleri de ezilip karıştırıldığında yaralara merhem olarak kullanılabilir.


Kuşyüreği - Theligonum cynocrambe= A,C vitamini yanında protein ve faydalı mineraller içerir.Öksürüğe,romatizmal rahatsızlıklara ve kabızlığı karşı faydasının olduğu kabul edilir.


Kuzu kulağı - Rumex acetosa= Batı ülkelerinde et soslarına katılan ekşimsi ot,tat verici ve iştah açıcıdır.Faydalı mineraller yanında sindirim kolaylaştırıcı,kan temizleyici,toksinleri vücuttan atıcıdır.Fakat romatizmal rahatsızlıkları olanlara önerilmez.


Labada - Rumex obtusifolius= Bileşiminde birçok faydalı mineralin bulunduğunu,sağlık açısından kan temizleyici,hazım kolaylaştırıcı,ishal giderici olduğu araştırmalar sonucu bilinmektedir.


Lavanta - Lavandula officinalis= Sakinleştirici yönü ağır basan lavantanın aromaterapide değerlendirilmesine gelince;rahatlama,gevşeme,iyileşme gücü olan esansiyel yağları cilde masajla ve banyo suyuna katarak kullanılır.Sonuçları:Uyarıcı,sakinleştirici ve uyku getiricidir.Ayrıca bir antiseptik(mikrop öldürücü) olduğundan kapalı yaşam alanları bu bitkiyle sterilize edilebilir.


Madımak - Polygonum cognatum= Basur iyileştirici ve şeker düşürücü etkisi vardır.


Mahlep(yabani kiraz) - Cerasus mahalep= Güçlendirici ve cinsel gücü artırıcı olan çekirdeği aynı zamanda prostat büyümesini önlüyor.Tadı acımtrak olduğundan şekeri düşürüyor.Tozu bal ve pekmeze karıştırılarak yenir.


Margarit - Margarita silvestre= Bileşiminde fosfor,kalsiyum,demir ve bolca C vitamini olan bitki dıştan egzama,yara ve temriye türü cilt hastalıklarında iyileştiricidir.Dal ve gövdesi dıştan lapa olarak da uygulanır.


Maydonoz - Petroselinum sativum= Mineral ve vitamin deposudur.Özellikle C vitamini açısından en yüksek içerikli olan sebzelerdendir.Toprak üstü kısımları,kökü ve tohumları açısından şifalı bitkinin,yeşil kısımları salata ve yemeklerde bolca kullanılığı gibi,üstüne limon sıkılan bir demet maydonoz her yemekte salata olarak yenebilir.Hazım zorluğu ve mide rahatsızlığı olanlar bunu sıkça yapmalıdır.İştah açıcı,hazım kolaylaştırıcı,uyuşukluk giderici olduğundan nekahet döneminde vitamin ve mineraller açısından çiğ olarak kullanılmalıdır.Adet düzenler,direnç artırıcı olduğundan gripal enfeksiyonları önler.Romatizma,karaciğer,safra kesesi,egzama,selülüt,kan dolaşımı bozukluğu,ödem(vücudun su toplaması) ve kansere karşı etkili olup,ağız kokusu gidericidir.Hamileler ve küçük çocuklar daha az tüketmelidir.


Melek otu - Angelica archangelica= Yaprak ve çiçekleri haziran-ağustos,tohum ve kökleri sonbaharda toplanan melek otu güç verici,kan temizleyici,sakinleştirici,uyku getirici,tansiyon düşürücü,adet sancısı ve kanamaları durdurucudur.Sinirsel astım,migren ağrılarında beş tutam kök rendesi veya taze sürgünleri 1 litre suda hafif kaynatılır veya demlenir,böylece hazırlanan suyundan günde bir fincan içilebilir.


Menengiç - Pistacia terebinthus= Birçok bitkide olduğu gibi menengiç meyvelerinin güçlendirici ve idrar sökücü fonksiyonu vardır.Öğütüp balla karıştırılır.Ayrıca boynuzumsu mazıların da,aynı şekilde kullanıldığında,astım ve öksürük nöbetlerine iyi geldiğine inanılır.


Meşe - Quercus= Bitki sevdalısı M.Messegue meşe ağacının faydalarını anlatmakta aciz kaldığını söylüyor ve dıştan kullanımını öneriyor.Yaraları iyileştiren,kanı durduran,vajinal akıntıyı ve aşırı adet kanamalarını önleyen özellikleri yanında en etkili yönü yaşlılarda idrar tutmasıdır.Ayrıca ishal,varis ve egzamalarda etkilidir.İshal,kanama,idrar tutma ve varisler için 1 litre suda bir avuç oğulotu(melisa),ısırgan,okaliptüs ve beş adet kuru meşe yaprağı kaynatılıp günde iki bardak içmeye bir hafta devam edilmesi sonucunda,bu tür şikayetlerin sona ereceğini düşünüyorum.


Meyan - Glycyrrhiza glabra= Eski Mısır uygarlığından bu yana bilinen bir bitkidir.O çağlardan beri direnç ve güç verdiğine inanıldığından,şifa veren bir özellik atfedilmiştir.İkinci yılında kökleri sökülüp kurutulduktan sonra değerlendirilir.Geçmişten bu yana toz haline getirilerek,şekerleme,şerbet,su ve bal elde edilmektedir.Doğu illerimizde şerbeti meşhurdur.Lezzeti tatlı ve acımsı olan meyan kökünün kokusu baharatlardan anason ve rezeneyi andırsa da onlardan daha etkilidir.Glisirizik asiti şekerden çok daha etkili olan meyan kökü,nişasta,şeker gibi birçok madde içermektedir.Eczalıkta kullanılan kök tozu balgam ve göğüs yumuşatıcı,alerji giderici,ferahlatıcı,idrar yollarını açıcı,gastrit ve ülseri iyileştiricidir.


Mürver - Sambucus nigra= Meyveleri kabızlık giderici ve vücuttaki suyu ter ve idrar yoluyla atıcı özelliğe sahipken,çiçek,dal ve kabukların suyu kaynatılıp içildiğinde direnç artırıcı,ateş düşürücü,göğüs yumuşatıcı ve nezle gidericidir.Suyu dışarıdan uygulandığında da cildi yumuşatıcı ve yara iyileştiricidir.


Nane - Mentha= Mideyi rahatlatan ve hazmı kolaylaştıran yabani nane(narpız) yani narpızları kurutup kış boyunca limonlu çayını içiyorum.Çoğu şifalı bitkide olduğu gibi çok yönlü etkinliğe sahiptir.Mikrop öldürücü yönüyle boğaz,mide,bağırsak sistemini korur,solunumu rahatlatır,kanı temizler,bulantıyı önler.Kramp ve mide ağrılarına iyi gelir.Bunlara kalp,migren ve karaciğer rahatsızlıklarındaki iyileştirici yönünü ve cinsel gücü artırıcı rolünü de ekleyebiliriz.Nanenin yaprak ve çiçekleri tek başına veya ıhlamur,fesleğen,anason,rezene ve biberiyeyle birlikte demlenerek yemeklerden önce iki fincan içilebilir.Ayrıca, diş eti hastalıklarında ve ağız kokusu hallerinde kaynatılarak gargara olarak kullanılır.


Oğulotu - Mellisa officinalis= Sağlık açısından çok yararlı olan melisa,bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden insana neşe ve güç aşılar.Melankolik ruhlara iyi gelen bir özelliğe sahiptir.Sinir sistemini tedavi eder.Kalbi güçlendirdiği gibi spazm ve kasılmaları önler.Baş dönmesini,kulak uğuldamasını giderir.Kadınların sancılı adet dönemlerini rahat geçirmesini sağlar.Antioksidan olduğundan mikrop öldürücüdür.Migren,sinir krizi hallerinde günde iki fincan çay içilmesi ve iki hafta devam edilmesi önerilmektedir.Modern tıp tarafından önemsenen ve onay verilen bir bitki olduğundan,gönül rahatlığıyla kullanılabilir.Ayrıca arıların çok sevdiği bu bitki,böcek ve sivrisinekleri kovma özelliğine sahiptir.


Okaliptüs - Eucalyptus globulus= Yaprakları reçine,mum,acı madde ve tanen içerir.Taze ve kurutulmuş yapraklar kaynatılıp suyu yara ve yanıklara sürülerek iyileşmesi sağlanır.Buğusu nezle,boğaz rahatsızlıklarında,sinüzit hallerinde kullanılır.Mikroplara karşı etkili olduğu kadar ishal kesicidir.Ağrıyan romatizmal bölgelere yaprak lapası tatbik edilir.Uçucu yağı sellülitli bölgelere sürülerek tedavisi sağlanır.


Ölmez çiçek - Helichrysum stoechas= Bileşiminde reçine,uçucu yağ,acı madde ve flovan türü maddeler vardır.Şifa açısından en etkili yanı,safra kesesi,böbrek taşı ve kumlarını düşürme özelliğidir.1litre suya bir avuç kuru çiçek koyup demlenir,süzülür ve bir hafta boyunca yemek öncesi bir bardak içilerek kür şeklinde devam edilir.


Papatya - Matricaria chamomilla= Tıbbın da önemsediği ve kullanıma soktuğu bu papatya türleri mide,bağırsak,kramp ve spazmlarda iyileştirici olduğu gibi uzunca bir süre kullanmak kaydıyla gastrit ve ülser tedavisinde de etkilidir.Ayrıca,migren ve kurt düşürmede önerilen papatya çay şeklinde kullanılmaktadır.Bu papatya türleri normal hallerde de sakinleştirici,uyku verici,mideyi rahatlatıcı olduğundan diğer uygun bitkilerle veya yalnız papatya çiçekleri demlenerek çay şeklinde içilir.


Pelin otu - Artemisia absinthium= Sindirim,safra kesesi rahatsızlıklarında ve kan dolaşımı bozukluklarında kullanılan bitki iştah açıcı,zindelik verici olduğu gibi,adet sorunlarında,vücuttaki mikropları zararsız hale getirmede ve solucan düşürmede çok etkilidir.En pratik kullanımı,kurutulan çiçek ve yapraklarından az dozda demleyip,bal veya pekmezle tatlandırılarak günde bir iki fincan içilmesidir.Bu terkibin naneyle birlikte denenmesinde yarar vardır.Zehirli özelliğinden dolayı mide,böbrek ve benzeri rahatsızlıklarda ve hamilelerde önerilmez.Haşere kovucu olduğundan vücuda sürülmesi ve çamaşırlar arasına konulması yaygındır.


Peygamber çiçeği - Centaurea cyanus= Çiçekleri gölgede kurutulan bitkinin en büyük özelliği göz iltihaplanmasında kullanılmasıdır.Bir avuç bitkiye 1 litre kaynar su dökülüp iki üç dakika kaynatılır.Soğuduğunda göz banyosu yapılır.Çay şeklinde içilen suyu karaciğer,bronşit,öksürük vakalarına iyi gelirken suyuyla ayak banyosu yapıldığında ayak şişlerinin inmesi sağlanır.


Rezene - Foeniculum vulgare= Modern tıpta kabul gören rezenenin baş özelliği gaz söktürücü,yatıştırıcı ve sindirime yardımcı olmasıdır.Diğer faydaları ise şöyle:Tohumları çiğnendiğinde ağız kokusunu giderir.Tohumları ezilip maske şeklinde yüze uygulandığında temiz bir tene kavuşulur.Süt artırıcı özellikte olmasına rağmen hamilelik döneminde kullanılmaması önerilir.


Sabırlık - Agave americana= Cildde çıkan benlere üç gün sürüldüğünde ben buruşup iz bırakmadan düşer.Sabırlık özsuyu mikrop öldürücü,kabizlık önleyici ve idrar sökücüdür.


Sarı sabırlık - Aloe vera= Tedavide kullanılan öz su,etli yapraklar çizilerek,ezilerek elde edilir.Taze veya kurutulmuşu kullanılır.Cildi nemlendiren ve güzelleştiren Aloe bitkisinin vücuda hiçbir zararı olmadığından ve öz suyu bağışıklık sistemi kuvvetlendirmede,tümörlü hücreleri iyileştirmede,hücre yaşlanmasını önlemede iyileştirici sonuçlar verdiğinden,kozmetik sanayiinde çok önem verilen bir bitkidir.Ayrıca ,vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atan bir antioksidan olması nedeniyle egzama,sedef,yara ve yanıklarda kullanılmaktadır.Kabızlık giderici olmasına karşın hamilelerde ve çocukların tedavisinde kullanılmaz.


Safran - Crocus sativus= Altın gibi çok değerli ve pahalı olan safran cinsel gücü artırıcı,uyarıcı,iştah açıcı ve hazım kolaylaştırıcıdır.


Sakız ağacı - Pistacia lentiscus= Osmanlı sarayında önemsenen sakız,uçucu yağ,acı madde,reçine,tanen gibi maddeler içerir.İçki ve kozmetik sektöründe kullanılır.Ayrıca,dişçilikte yapıştırıcı,vernik ve lak yapımında katkı maddesi olarak kullanılır.Sakız dişleri temiz tutmada,ağız kokularını gidermede oldukça etkilidir.


Sarımsak - Allium sativum= Bileşiminde A,B,C vitaminleri,karbonhidratlar ve özel kokusunu veren uçucu yağ vardır.Eski mısırlılar ve Romalılar tarafından çok önemsenen sarımsak veba,kolera gibi hastalıklarda mikrop öldürücü özelliğinden dolayı ilaç niyetine kullanılmıştır.Hemen hemen her yemeğe tat katan bu mucizevi bitki,birçok hastalığı önlemede derde devadır.Bir antibiyotik gibi doğal mikrop öldürücüdür.Kan pıhtılaşmasını önlediği için felç riskini minimuma düşürür.Bazı kanser türlerini önler.Cinsel gücü artırır.Kolesterol ve yüksek tansiyon düşürücü olduğundan,kalbin baş dostu olarak kabul edilir.Vücuttaki fazla suyu dışarı atar.Kan dolaşımını düzenler,bağırsakları mikroptan temizler,dizanteri,mantar ve orta kulak enfeksiyonlarını tedavi eder.


Sarmaşık - Tamus communis= Açık yeşil yapraklı yer sarmaşığının (Glechoma bederaceum) yaprak ve çiçeklerinden tonik olarak yararlanılır.Zehirli olmadığından rahatça kullanılan bu bitki astım,mide ve bağırsak şikayetlerine,iltihap,kesik ve yanıklara iyi gelir.Kurutulmuş yaprak ve çiçekleri demleme ve kaynatma şeklinde kullanıldığı gibi lapa ve şurup olarak da uygulanır.


Sedef otu - Ruta graveolens= Çok eski çağlardan beri zihin açıcı,ilham verici olarak kabul görmüş tohumları,bazı eski medeniyetlerde baharat olarak kullanılmıştır.Çiçek ve yaprakları kurutularak kaynatıldığı gibi,toz yada lapa haline getirilir.Kadınlar eskiden istenmeyen çocukları düşürmede faydalanırmış.Ondan dolayı hamileler kullanmamalıdır.Bitkinin diğer özellikleri,sakinleştirici,romatizma ağrıları kesici olmasıdır.Aşırı dozda kullanıldığında tahriş edicidir.


Sedir ağacı - Cedrus libani= Odunundan sarı katran elde edilir.Mobilyada kullanılan ağaç,arı kovanlarında güveye karşı kullanıldığı gibi,haşerelerin bertaraf edilmesinde,hayvanlarda görülen parazit hastalıklarında ve cilt rahatsızlıklarında dışarıdan mikrop öldürücü olarak kullanılagelmiştir.


Semizotu (yabani) - Portulaca oleracea= Birçok vitamin (A,B1,B2,B6,C),mineral ve omega 3 bulunan çok faydalı bir bitkidir.Besleyici ve kan temizleyici özellikleri yanında gut hastalığına ve basura iyi gelmektedir.


Servi - Cupressus semperviriens= Tanen,uçucu yağ barındıran kozalakları kaynatılıp içildiğinde ateş düşürücü ve ishal kesicidir.


Sığırdili - Anchusa officinalis= Tedavide kullanımı çok yaygın değildir.İdrar sökücü ve terletici olarak bilinir.


Sığır kuyruğu - Verbascum officinalis= Tedavide kullanımı bazı bölgelerde sınırlı olsa da sarı çiçekleri solunum rahatsızlıklarında(anjin,bronjit) balgam söktürücü olarak kullanılırken mor tohumlu(akseki) olanları durgun sularda balık avlamakta,zehir olarak kullanılır.


Siğil otu - Heliotropium europaeum= Taze yaprağının ezilmesiyle elde edilen usare siğil üzerine sürülür.Bazı türleri ateş düşürücü ve yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır.


Silcan - Smilax aspera= Kök kısımları kaynatılıp içildiğinde,kan temizleyici,idrar artırıcı ve güç vericidir.


Siklamen - Cyclamen graecum= Yumruları kabızlık ve kurt düşürmede kullanılır.Dozu aşıldığında zehirleyicidir.


Soğan - Allium= Bitki sevdalısı Messegue"soğan çorbası içenler güçlerine güç katar"der.Cinsel etkisinin sarımsağa yaklaştığı söyleniyor.Mikrop öldürücülüğü yanında kan ve bedeni temizlediğinden,çoğu kadın güzel tenlerini soğana borçludur.Sivilce ve egzamaya iyi gelirBağırsakların iç cidarlarını kusursuz parıldatdığı gibi kabızlığa,bağırsak parazitlerine panzehirdir.Ayrıca bedendeki fazla suyu idrar yoluyla dışarı atmakta birebirdir.Anjine,romatizmal ağrılara karşı soğan şurubunun başarıyla kullanıldığı biliniyor.Kan şekerini düşürdüğünden şeker hastalığına,kandaki pıhtılaşmayı önlediğinden kalp ve damar hastalığına karşı etkili olması yanında tansiyon düşürücüdür.Patlamayan çıbanların üstüne sarıldığında,cerahati toplar ve çıbanı patlatır.Böylece yaranın çabuk iyileşmesini sağlar.Kalp rahatsızlığı olan insanlar için soğan ve balık suyunun damarları açtığı yani damarlardaki liflenmeyi temizlediği söyleniyor.Soğan ve balık suyunu elde etmenin yolu ise bol soğanlı,domatesli balık buğulaması yapmaktır.


Söğüt - Salix alba= Bileşiminde tanen,reçine ve salisin vardır.Beş yaşını geçmeyen dal kabukları asprinin hammaddesidir.Güneşte kurutulan kabukları toz halinde veya suda kaynatılarak içilir.Kök ve yaprakları da aynı maksatla kullannılabilir.Tıbbi olarak ağrı kesici,ateş düşürücü,kanı sulandırıcı ve uyku vericidir.Asprinin olmadığı hallerde 100 gram söğüt dalı kabuğu 1 litre suda kaynatılıp süzüldükten sonra günde iki bardak içilmek suretiyle şikayetler giderilir.


Su teresi - Nasturtium officinale= Birçok vitamin ve mineral içerdiğinden değerli bir bitkidir.Sağlıkta kullanılan kısmı çiçekli yapraklarıdır.Taze veya kurutularak yararlanılır.Şeker hastalığına,diş etlerine,ishale iyi geldiği gibi iştah açıcı ve cinsel gücü artırıcı özelliğe sahiptir.


Sumak - Rhus coriaria= Halk arasında en çok bilinen özelliği;yapraklarının ishal kesici,kan şekeri düşürücü ve mikrop öldürücü olmasıdır.Ayrıca,pekmezi ishale karşı kullanılır.


Susam - Sesamum indicum= Bütün bitkisel yağlar gibi kabızlığa karşı etkili,gaz çıkarıcıdır.Kansızlığı önler ve cinsel gücü artırır.


Süpürge otu - Erica manipuliflora= Kaynatıp içildiğinde idrar yolları açıcı,idrar söktürücü,taş ve kum düşürücüdür.Romatizmanın baş ilacı olan süpürge otu,ayrıca idrar yolları enfeksiyonuna,sistite birebirdir.Romatizmal durumlarda,1litre suya bir küçük avuç çiçek atıp beş dakika kaynatılır.Günde üç kez bir kahve fincanı içilir.İkinci uygulama el,ayak banyosudur.1 litre suya bir avuç bitki atılacak,beş dakika kaynatılacak,günde iki üç kez bu organlara banyo yapılacak.İdrar yolları,cinsel organ rahatsızlıklarında,prostatı önlemede karışık demleme yapılır.3 litre suya(15 su bardağı)üç tutam süpürge otu çiçeği,iki tutam ıhlamur kabuğu ve iki tutam kekik atılır.Dört beş saat demlemeye bırakılır.Bir hafta süreyle her akşam bir bardak içilir.


Tarçın - Cinnamomum zeylanicum - C.cassia= Baharat olarak değerlendirilen tarçın,daha çok cinsel gücü artırıcı olarak önemsense de,sonraki dönemlerde halk hekimliğinde dikkate alınmıştır.Günümüzde damar tıkanıklığı açıcı,ferahlatıcı,gaz söktürücü,mide rahatlatıcı,soğuk alınganlığını iyileştirici,şeker dengeliyici,bakteri öldürücü olarak kullanılıyor.Tarçın yüksek tansiyonu olanlara ve çocuklara önerilmemektedir.


Tere - Lepidium sativum= Bileşiminde A,B,C,E,vitaminleri ve birçok mineral barındıran tere çok faydalı ve iştah açıcı bir bitkidir.Vitamin ve mineraller açısından zengin olan tere,vücudu güçlendirici ve iştah açıcı yönüyle her yemek yanında severek yenmesi gereken bir sebzedir.


Tilkişen - Asparagus acutifolius= Kök ve kök sapları kurutulup kaynatma ve demleme şeklinde içildiğinde karaciğer yetersizlğinde,zihinsel yorgunlukları gidermede kullanılıyor.


Yaban mersini - Vaccinium myrtillus= Bileşiminde uçucu yağ,A,C vitamini,tanen ve acımsı mineral olan meyveleri ve yaprakları çok şifalıdır.Meyve,yaprak ve kökü şeker hastalığında şeker düşürücü rol oynar.İdrar yollarını temizler,göz iltihaplarında göz banyosu yapılır.Yaprak ve kökleri yaraları iyileştiricidir.İçeriğindeki karoten ve A vitamini nedeniyle görme duyusunu güçlendirir.Mikrop öldürücü olduğundan antiseptiktir.Taze yaprakları ilkbaharda,kökü sonbaharda toplanır.Şeker hastaları bir avuç taze yaprağı 1 litre suda demlemek suretiyle suyundan günde iki üç fincan içebilir.


Yılanbıçağı - Dracunculus vulgaris= Yaza girmeden taşlık Datça yamaçlarında ender rastlanan çok gösterişli bu bitki zehirlidir.Lapa yapılan yumru ve yaprakları basura karşı kullanılır.


Zakkum - Nerium oleander= Tedavide kullanılan yaprakları zehirlidir.Yaygın olmasa da kalp kuvvetlendirici olarak az dozlarda kaynatılıp suyu içilebiliyor.Yaygın kanı ve uygulamalara göre aynı su mantara ve haşerelere karşı da çok etkili.Eğer sağlık yönünden bu bitkiden yararlanılacaksa,mutlaka bir hekime danışılması gerektiği akıldan çıkarılmamalı.


Zencefil - Zingiber officinale= Uzakdoğu halk hekimliğinde kullanılıan kuru ve taze zencefilin bileşiminde uçucu yağ,reçine,nişasta,B,C vitamini yanında,kalsiyum,fosfor,demir,magnezyum ve daha birçok mineral bulunmaktadır.Özellikle Asya ülkelerinde,zencefil her rahatsızlığa karşı taze ve toz halinde kullanılır.Soğuk algınlığına,bronşite karşı etkili,cinsel soğukluğu giderici,sindirim kolaylaştırıcı,kanı sulandırıcı,ateş düşürücü,mikrop öldürücü,iştah açıcı,sinüs iltihabı giderici,kusma ve mide bulantısı önleyici,ruhsal ve bedensel dinçlik verici,romatizmal ağrıları dindirici(artrit gibi romatizmal hastalıklara karşı eczacılıkta hammadde olarak kullanılıyor),kolesterol düşürücüdür.

 

Zeytin - Olea europaea= Tarihten gelen en büyük özelliği;yağının cildi yumuşatıp güzelleştirdiği,yapraklarının kan durdurucu ve irinli yara iyileştirici olması.Yine halk arasında yaygın olan kanı,çay şeklinde içilen yaprak deminin şekeri ve tansiyonu düşürdüğü,ağızda çiğnenen yapraklarının afttı giderdiğidir.Herhalde yaprakların bütün  hikmeti,bileşiminde A,B1,B2,E vitamini.fitasterol,reçine,organik asitler,tanen ve benzeri maddelerin bulunmasından kaynaklanıyor.Yağının cildi güzelleştirdiği,yara ve yanıkları tek başına veya bazı bitkilerle (kudret narı)birlikte iyileştirdiği,bağırsakları yumuşattığından kabızlığı önlediği,damarları esnettiğinden kan akışını kolaylaştırdığı kabul ediliyor.