Bitkilerin Dünyası


Acı düvelek - Ecballium elaterium= Ülkemizin her yöresinde yetişir.Kışa girerken meyveleri olgunlaştığında özsuyu çıkarılarak tedavide kullanılır. İştah açıcı,tansiyon düşürücü,kabızlık giderici,kusturucudur.Zehirli olduğundan doktora danışarak kullanılmalıdır.


Acı yavşan – Teucrium polium=  Toprak üstü kısımları kaynar suya daldırma seklinde  günde bir bardak içildiğinde mide ağrısı giderici,iştah açıcı,ateş düşürücü ve hemoroit iyi iyileştiricidir.


Adaçayı – Salvia officinalis= Şekeri düşürür, sinir sistemini düzenler,gece terlemelerini  durdurur.Antiseptik olduğundan mikrop öldürücüdür.Derinin sağlığını korur,kadınlarda aşırı kanamaları düzenler.Dölyatağını  sağlıklı kılar.Gut,romatizma,migren ve ödemlerde iyileştiricidir.Diş etlerine yararlıdır(günde üç kez gargara).Grip için önerilen çay türündeki  terkip adaçayı,kekik,lavanta,sarımsak karışımı şeklindedir.Çay şeklinde ve genellikle haşlanmadan,kaynatılan suya daldırma şeklinde kullanılır.İçine bir dilim limon ve bir kaşık bal katarak içilmesi daha yararlıdır.Yağlı bir bitki olduğundan  günde iki bardak en uygun ölçüdür.Tansiyonu olanlar daha fazla dikkat etmelidir.


Adamotu – Mandragora autumnalis= Çok eski tarihlerden beri bilinen bir bitkidir.Kökleri cinsel gücü ve doğurganlığı artırıcı olarak bilinir.Sonbaharda kökleri sökülüp kurutulur,toz haline getirilir,10 gramı 1 litre suda kaynatılarak çay gibi günde iki bardak içilebilir.Ayrıca,yatıştırıcı ve ağrı kesicidir.İlaç sanaayinde yararlanılan bir bitkidir.


Ada soğanı – Urginea maritima= Kalp hastalıklarında,vücutta biriken suyu dışarı atar.Güçlendirir.Zehirli  olduğundan  çok dikkat edilmesi  gereken bir bitkidir.Cinsel isteksizliği giderici ve yüz güzelleştirici olarak Sümerlerden beri  kullanılan bir bitkidir.


Ahlat – Pyrus amygdaliformis= Fosfor  ve  B vitamini içerdiğinden zihin yorgunluğunu  giderir.Meyveleri  kalbi  güçlendirir,kan akışını kolaylaştırır,damarları esnetir,sinirleri  gevşetir.Yaprakları,ham meyveleri  haşlanıp suyu içildiğinde ishal kesicidir.Ayrıca  vücuttatki  toksinleri dışarı atar.Romatizmal  ağrılara iyi geldiği söylenir.Meyveleri  çok  geç  olgunlaştığından,en  sağlıklı ve  garantili yöntem  meyvelerini  kurutup,kışın  hoşaf  yaparak  faydalanmaktır.